بیمه کودکان

بیمه چگونه به وجود آمد ؟
در روزگاران قدیم بازرگانان سرزمین فنقیه که بارهای گندم را باکشتی جا به جا و تجارت می کردند بارها در دریا دچار حادثه می شدند در اثر طوفان و جزرومدهای بزرگ بعضی از کشتی ها در دریا ناپدید می شدند .
در اثر طوفان و جزرومدهای بزرگ بعضی از کشتی ها در دریا ناپدید می شدند . برخی از آنها جان سالم به در   می بردند نیز مجبور می شدند تابرای سبک تر شدن کشتی هرچه بار و محموله دارند رابه دریا بریزند .
کشتی که به اسکله بازمی گشت بازرگانان خسارت دیده سالها مجبور بودند قرض های خود را پرداخت قرض کنند وبرای همین زندگی سختی را پشت سر می گذاشتند . به مرور این حادثه تکرار می شد و بازرگانان را به فکر انداخت که چه باید کرد ؟
پس از همفکری و مشورت بازرگانان با هم به این نتیجه رسیدند که قبل هر سفر دریایی هر بازرگان باید مقداری از بار خود در انباری در اسکله در نزد فردی امین بگذارند .
و چون تعداد بازرگانانی که به تجارت در دریا مشغول بودند زیاد بود انبار خیلی زود پر می شد  توجه کنید هربازرگان قبل از سفر باید مقداری از سهم خود را پرداخت می کرد .
این بار اگر بازرگانی دچار حادثه می شد ترس و دلهره از ورشکستگی و بیچارگی را نداشت .
چون زمانی که به اسکله می رسید و زیانی که دیده بود با موجودی انبار تامین می شد و اینگونه شد که بازرگانان فنیقی اولین بیمه را در جهان پایه گذاری کردند .
بچه ها دقت کنید هرچه تعداد بازرگانان بیشتر باشد مقدار سهم پرداختی اونها هم کمتر می شه . راستی اگه یه بازرگان نخواهد قبل از سفر یک مقدار از بارش رابه انبار ندهد چه اتفاقی می افته ؟
آیا با خیال راحت می تونه بره سفر یا باید همه اش نگران گردباد و طوفان باشه ؟ اگر خسارت دید کی اون رو جبران کنه ؟

بیمه چیست و چرا باید خود را بیمه کنیم؟
بیمه یک همکاری جمعی و یک تعاونی مردمی برای زندگی آرام و راحت‌تر است. بیمه از ابتکارات جالب توجه و تحسین‌برانگیز انسان‌هاست. همه‌ی آن‌هایی که در یک شرکت، بیمه می‌شوند مقداری پول به آن شرکت بیمه می‌پردازنند تا هر موقع حادثه‌ای پیش آمد شرکت بیمه به شخص حادثه‌دیده کمک برساند و ضررهای او را جبران کند. این پول در واقع حاصل جمع پول‌های بقیه بیمه‌شدگان است. شرکت‌های بیمه را بیمه‌گر می‌نامند.
در واقع یک تعاون و همکاری اجتماعی به‌صورت شرکت بیمه شکل گرفته است. حالتی را در نظر بگیریم که خدایی‌نکرده سیل یا زلزله یا طوفان بیاید. اگر چند باب خانه و اثاثیه‌ی داخل آن ها در اثر سیل خراب شود و از بین برود آن‌وقت خانه‌هایی که بیمه بوده‌اند را شرکت بیمه با هزینه‌ی خودش تعمیر و بازسازی می‌کند و مردم دوباره به زندگی خود ادامه می‌دهند. شرکت‌های بیمه مدیران، کارکنان و نمایندگانی دارند که کار تعیین و پرداخت خسارت و همچنین بیمه کردن اتومبیل‌ها، منازل، ساختمان‌ها و هواپیماها، کشتی‌ها و مسئولیت اشخاص در مقابل یکدیگر را انجام می‌دهند. برای مثال،اگر کارگری درمحل کار دچار حادثه شود، کارفرما مسئولیت دارد او را درمان کند و اگر کارفرما از قبل بیمه شده باشد، هزینه‌های درمان کارگر حادثه‌دیده به عهده‌ی شرکت بیمه است. البته شرکت‌های بیمه بیمه‌های دیگری نظیر بیمه‌ی پس‌انداز هم دارند. در واقع بیمه برای آباد ماندن شهرها و آسایش تک تک مردم به‌وجود آمده و مهم‌ترین نقش آن بازگرداندن آرامش بعد از هر حادثه به بیمه‌شدگان است. بیمه خانه‌های مردم را بعد از حادثه دوباره می‌سازد,هزینه‌ی درمان بیماران را پرداخت می‌کند. هزینه‌ی اتومبیل‌ها و هواپیماها و کشتی‌های خسارت‌دیده را می‌پردازد و برای خود می‌توانیم در شرکت‌های بیمه پس‌انداز کنیم و بیمه‌ی پس‌انداز شویم تا در موقع لازم از پول‌مان استفاده کنیم.
در کشور ما بیمه‌ی مرکزی بر کار همه شرکت‌های بیمه نظارت می‌کند و رئیس بیمه‌ی مرکزی از طرف دولت تعیین می‌شود. بیمه‌ی مرکزی همچنین ارتباط و همکاری شرکت‌های بیمه را با هم و با بعضی شرکت‌های بیمه‌ی خارجی برقرار می‌کند تا آنها از تجربه و امکانات یکدیگر برای کمک به مردم در حوادث استفاده کنند .

سخنی با بزرگترها

سخنی با بزرگترها در راستای لزوم آشنا شدن کودکان ونوجوانان با مفاهیم بیمه

در تمامی کشور‌ها از کودکان به عنوان سرمایه‌های جامعه یاد می‌شود که امکان انتقال بخش مهمی از اعتقادات، باورها و عادات و رفتارها در فرایندرشد و تکمیل شخصیت آنان صورت می گیرد. رفتارها و باورهای جوانان ، مردان و زنان امروز تا حد زیادی متاثر از آموزش‌ها ، بازی‌ها و تربیت آنان در دوران کودکی است. بستر ذهنی کودکان در سنین پایین آماده تربیت، خلاقیت، نظم‌پذیری و آموزش است. از این رو برخی از مفاهیم اساسی و کاربردی را می‌توان از همان دوران کودکی به آنان آموزش داد. مسائلی چون مراقبت از خود و بدن، مباحث مربوط به ایمنی، بهداشت، روش‌های نگهداری و خرج کردن پول، سایر مفاهیم اقتصادیو همچنین پاره‌ای از مفاهیم بیمه‌ای را می‌توان به کودکان آموزش داد. این آموزش‌ها لزوما نباید با آموزش‌های رسمی همزمان باشد.

در واقع نباید آموزش و پرورش را تنها نهاد و متولی آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان دانست.سازمانها و نهادهای مختلفی می‌توانند چون سایر کشورها بخش کوچکی از برنامه‌های فرهنگ سازی خود را در جامعه معطوف کودکان سازند تا بتوانند رفتارهای صحیح را در آینده به صورت عادت در آنان درونی کنند. آموزش برای کودکان می تواند به دو منظور انجام شود :

آموزش به کودکان برای تغییر رفتار بزرگسالان

آموزش به کودکان برای ارتقاء دانش و تغییر رفتار آنان در بزرگسالی

بیمه مرکزی نیز در راستای فرهنگ سازی امر بیمه در کشور،آموزش و فرهنگ سازی برای کودکان را نیز از الویت های برنامه های فرهنگی خود در سال ۹۱ قرار داده است، در این راستا بیمه مرکزی در صدد است تا انواع محصولات فرهنگی بیمه ای اعم از کتاب ، بازی ، پازل و … را برای گروه های مختلف سنی کودک و نوجوان ( پیش دبستانی ، دبستانی و دبیرستانی) تولید و منتشر سازد.

راه اندازی بخش ویژه برای کودکان در پرتال بیمه مرکزی:

به منظور فرهنگ‌سازی بیمه برای کودکان تصمیم برآن شد که بخش ویژه ای برای کودکان در پرتال بیمه مرکزی راه اندازی گردد و متن کامل تمام کتاب‌ها، ترانه‌ها و لوح‌های فشرده را برای دانلود کودکان و آموزگاران در آن جانمایی شود.

در سایت بیمه برای کودکان برخی از رشته‌های بیمه‌ای ( مثل بیمه آتش سوزی ، شخص ثالث ، عمر و …) و برخی از مفاهیمبیمه‌ای برای نوجوانان ( مفاهیمی چون ریسک، حق بیمه ، خسارت ، غرامت ، بیمه نامه، پوشش بیمه‌ای و …) تعریف و آموزش داده خواهدشد .